Echipa

 Arhivă de afişe

Galerie foto

Galerie video

Andrea Gavriliu | coregraf


 

Biografie

Data şi locul naşterii:
2 septembrie 1985, Sfântu Gheorghe

Studii:
- Masterat în coregrafie în cadrul Facultăţii de Teatru a Universtităţii de Artă Teatrală şi Cinematografică ,,Ion Luca Caragiale" Bucureşti, clasa prof. univ. dr. Raluca Ianegic (2013);

- Absolventă a Facultăţii de Teatru şi Televiziune din cadrul Universităţii ,,Babeş Bólyai" Cluj-Napoca, secţia Actorie Română, clasa prof. univ. dr. Bács Miklós (2008);

- Absolventă a Colegiului Naţional ,,Mihai Viteazul" Sfântu Gheorghe, profil filologie-limbi străine (2004).


Activitate profesională:
- Coregraf la Teatrul Național „Lucian Blaga" Cluj Napoca;
- Profesor asociat în cadrul Facultăţii de Teatru şi Televiziune, Universitatea ,,Babeş Bólyai" Cluj-Napoca (din 2016);
Actriţă la Teatrul Tineretului Piatra Neamţ (2007 - 2014).


 

Premii:

2017
- Premiul pentru cel mai bun spectacol și premiul special al juriului pentru spectacolul „O femeie" după Peter Esterházy - Festivalul de Teatru „Okaua" București

- Premiul de excelență UNACOR pentru regia și coregrafia spectacolului „Zic Zac", un spectacol de Andrea Gavriliu, rezemată de Ștefan Lupu


2016

- Premiul pentru cel mai bun spectacol cu „Zic Zac", un spectacol de Andrea Gavriliu, rezemată de Ștefan Lupu - Gala Vedetelor „VedeTeatru" Buzău

- Nominalizare la categoria „Teatru" pentru coerenţa, umorul şi ingeniozitatea coregrafiilor şi a spectacolelor coregrafice semnate - Premiile Radio România Cultural București


2015
-
Premiul special al juriului pentru „Hotel PM", un spectacol de Andrea Gavriliu, Teatrul German de Stat Timișoara - Festivalul „Pledez pentru tine(ri)" Piatra Neamț


2014

- Nominalizare pentru cel mai bun spectacol cu „Zic Zac", un spectacol de Andrea Gavriliu, rezemată de Ștefan Lupu - Festivalul Internațional de Teatru Scurt Oradea

- Premiul special al senatului UNITER pentru teatru-dans - „Zic Zac", un spectacol de Andrea Gavriliu, rezemată de Ștefan Lupu

- Premiul pentru cea mai bună coregrafie cu „Zic Zac", un spectacol de Andrea Gavriliu, rezemată de Ștefan Lupu -  Festivalul Internțional de Teatru „Atelier", Sfântu Gheorghe

- Premiul pentru cel mai bun spectacol de teatru independent cu „Zic Zac", un spectacol de Andrea Gavriliu, rezemată de Ștefan Lupu - „festCO" București


2013

- Premiul pentru cel mai bun spectacol, cu „Zic Zac", un spectacol de Andrea Gavriliu, rezemată de Ștefan Lupu - Festivalul de Teatru Independent „Undercloud" București

- Premiul pentru cea mai bună creație coregrafică și premiul pentru cel mai bun interpret într-un spectacol de coregrafie cu spectacolul „Zic Zac" în cadrul Galei Absolvenților de Master UNATC București


2011

- Premiul pentru cea mai bună tânără actriţă oferit de Asociaţia Culturală ,,Ion Săsăran" pentru rolurile din spectacolul ,,OO!", premiul pentru cel mai bun spectacol, ,,OO!" o creaţie colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija - Festivalul Internţional de Teatru ,,Atelier'' Baia Mare

- Nominalizare pentru cel mai bun coregraf pentru spectacolul ,,Sufletul. Puncte de veghere." după Dimitré Dinev, regia Radu Afrim, Teatrul Maria Filotti, Brăila - Festivalul Internţional de Teatru ,,Atelier'' Baia Mare


2010

- Nominalizare pentru cea mai bună actriţă în rol secundar pentru rolul Anita şi premiul pentru cel mai bun spectacol, ,,Herr Paul'' de Tankred Dorst, regia Radu Afrim - Festivalul Internţional de Teatru ,,Atelier'' Baia Mare
 


Work-shop-uri:
2017 - Eastman Summerintensive, Gaga, dans contemporan, yoga și kung fu - Compania Eastman Sidi Larbi Cherkaoui, Antwerp (Belgia)

2016 - Masterclass susținut de coregrafa și dansatoarea Carolyn Carlson, Festivalul Național de Teatru București

2015
- Școala de vară de la Gărâna, aterier de mișcare în cadrul worshop-ului condus de prof. Bács Miklós, Teatrul German de Stat Timișoara

- Dance Summer School, dans contemporan, studii coreologice și Flying Low -  Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance London (Marea Britanie)

2014 - Școala de vară de la Gărâna, aterier de mișcare în cadrul worshop-ului condus de prof. Bács Miklós, Teatrul German de Stat Timișoara

2011 - Iñaki Azpillaga (Belgia), dans contemporan, UNATC București

2008 - David A. Kipper (SUA), psihodramă, UBB

2007
- Bobis László (Ungaria), step dance, Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca

- Andrew Reilly (SUA), marketing-ul actorului, UBB

2006-2007 - Iosif Herţea, percuţie şi teatru instrumental, UBB

2006
- Georges Baal (Franţa), teatrul cruzimii artaudian, UBB

- Robert Cohen (SUA), ,,Cine este Shakespeare?", UBB

- Benard Baumgarten (Luxemburg), dans contemporan, CNDB

- Gyula Berger şi Márta Lándjánski (Ungaria), dans contemporan, Festival ManInFest Cluj-Napoca

2005
- Andrei Şerban, masterclass, Teatrul Naţional Cluj-Napoca

- Liviu Matei, pantomimă, UBB

- David Zinder (Israel), UBB

- Janet Rogers (S.U.A.), Voice and Speech, UBB

2004-2008 
- Peter Habala, scrimă şi lupte scenice, UBB

- Vava Ştefănescu, dans contemporan, UBB

2004 - Andrea Collavino (Italia), masca în Commedia dell'Arte, Teatrul ,,Andrei Mureşanu" 

 

Activitate în TNC

  • OST (Organic Sound Twist) concept de Andrea Gavriliu (2017) - Concept, coregrafie, interpretare, ilustrație muzicală, text și sudoare

Roluri interpretate:
 

Activitate în afara TNC

Spectacole de teatru-dans:

2017 - Ludibirum texte de Andrea Gavriliu și Daniel Chirilă inspirate din „Sexul și spaima" de Pascal Quignard, Teatrul Tineretului Piatra Neamț

            O femeie după Peter Esterházy, spectacol de teatru fizic, Facultatea de Teatru și Televiziune Cluj Napoca

2016 - d'ECOurage, spectacol coregrafic stradal de Andrea Gavriliu, Teatrul Național „Lucian Blaga" Cluj Napoca

            Tavaszi áldozat (Sărbătoarea primăverii) de Igor Stravinsky, M Studio Sfântu Gheorghe

2015 Dezorient Express, un spectacol de Andrea Gavriliu, Teatrul Clasic „Ioan Slavici" Arad

            Hotel PM, un spectacol de Andrea Gavriliu, Teatrul German de Stat Timișoara

2013Zic Zac, un spectacol de Andrea Gavriliu, rezemată de Ștefan Lupu, spectacol master coregrafie, UNATC București

 

Coregrafie pentru teatru:

2017 - Rambuku de Jon Fosse, regia Mihai Măniuțiu, Teatrul Național „Mihai Eminescu" Timișoara

            Jurnalul lui Robinson Crusoe după „Insula" de Gellu Naum, regia Mihai Măniuțiu, muzica Ada Milea, Teatrul Odeon București

            Cafeneaua Pirandello după Luigi Pirandello, regia Mihai Măniuțiu, Teatrul „Regina Maria" Oradea

2016 - Iarna de Jon Fosse, regia Mihai Măniuțiu, Teatrul Nottara București

            Goldberg Show. Despre facerea lumii și alte întâmplări după George Tabori, regia Mihai Măniuțiu, Teatrul Național Iași

            La ordin, Führer! de Brigitte Schwaiger, regia Mihai Măniuțiu, Teatrul Municipal „Aureliu Manea" Turda

2015 -  Hyokkori Hyotanjima după Akio Miyazawa și Kensuke Yamamoto, regia Kazuyoshi Kushida, Bunkamura Theatre Cocoon, Tokyo (Japonia)

            3 ore după miezul nopții de Mihai Măniuțiu, Teatrul Municipal „Tony Bulandra" Târgoviște

            Dansând în noapte de Patrick Ellsworth, regia Vlad Massaci, Teatrul Dramatic „Sică Alexandrescu" Brașov

            Vertij, un spectacol de Mihai Măniuțiu, Teatrul „Aureliu Manea" Turda

            Aproape de tine, încă de John Cariani, regia Antonella Cornici, Teatrul Clasic „Ioan Slavici" Arad

2014Bizoni - Fabulă urmană #1 și Girafe - Fabulă urbană #2 de Pau Miro, regia Radu Afrim, Teatrul Național „Radu Stanca" Sibiu

            Omul cel bun din Seciuan de Bertold Brecht, regia Andrei Șerban, Teatrul Bulandra București (Cântecul celor opt elefanți și alte cântece)

            Lecția după Eugen Ionesco, regia Mihai Măniuțiu, Teatrul Național „Radu Stanca" Sibiu

            Perplex de Marius von Mayenburg, regia Theodor Cristian Popescu, Teatrul Clasic  „Ioan Slavici" Arad

            Castingul Dracului, un spectacol de Radu Afrim, Teatrul Național Târgu Mureș, Compania „Tompa Miklos"

            Hoți de Dea Loher, regia Radu Afrim, Teatrul Național București

2013 Hai iu iu NU Hey You You - Maria Tănase Remix by Vlaicu Golcea, regia Radu Afrim, Teatrul Național București, o producție UNITER

            Billy Mincinosul de Keith Waterhouse și Willis Hall, regia Antonella Cornici, Teatrul Național „Mihai Eminescu" Timișoara

            Renard Vulpoiul, regia Constantin Dicu, Teatrul „Ion Creangă" București

            10 nopți de singurătate de David Hare, regia m.chris.nedeea, Teatrul „Maria Filotti" Brăila

            Cartea Junglei după Rudyard Kipling, regia Octavian Jighirgiu, Teatrul „Ion Creangă" București

2012 - Adam și Eva după Liviu Rebreanu, regia Alexander Hausvater, Teatrul Național „Mihai Eminescu" Timișoara

           Julius Caesar de William Shakespeare, regia Eugen Gyemant, Godot Cafe Teatru, Bucureşti

2011 - În aer de Alexandra Pâzgu, regia m.chris.nedeea, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu" Timişoara

           Cipsuri şi Dale de Ioan Peter, regia m.chris.nedeea, Teatrul Naţional ,,Lucian Blaga", Cluj-Napoca

           Audiţia' după Alexandr Galin, regia Szabó K. István, Teatrul Tineretului Piatra Neamţ

2010 - România 21 de Peca Ştefan, regia Pia Furtado (Anglia), Teatrul Tineretului Piatra Neamţ

2009 - Soldaţii de Zalán Tibor, regia Szabó K. István, Teatrul Tineretului Piatra Neamţ

           Sufletul. Puncte de veghere după Dimitré Dinev, regia Radu Afrim, Teatrul „Maria Filotti", Brăila

           Herr Paul de Tankred Dorst, regia Radu Afrim, Teatrul Tineretului Piatra Neamţ

           Cinci minute miraculoase în Piatra Neamţ de Ştefan Peca, regia Ana Mărgineanu, Teatrul Tineretului Piatra Neamţ

2008 - Regele gol după Evgheni Schwartz, regia Cristian Pepino, Teatrul Tineretului Piatra Neamţ 

  

Coregrafie pentru operă și operetă:

2016 - Bărbierul din Sevilla de Gioachino Rossini, regia Matteo Mazzoni, Opera Națională București

           Văduva veselă de Franz Lehár, regia Andrei Șerban, Opera Națională Iași

 

Colaborări:

2017 - Rambuktu în Rambuku de Jon Fosse, regia Mihai Măniuțiu, Teatrul Național „Mihai Eminescu" Timișoara

2016 - Ea în Iarna de Jon Fosse, regia Mihai Măniuțiu, Teatrul Nottara București

2015 - Coregrafa în 3 ore după miezul nopții de Mihai Măniuțiu, Teatrul Municipal „Tony Bulandra" Târgoviște

            Corpul B în Vertij, un spectacol de Mihai Măniuțiu, Teatrul „Aureliu Manea" Turda

2013 - Hai iu iu NU Hey You You de Radu Afrim, muzica Vlaicu Golcea, o producție UNITER

            BaRock, un spectacol coregrafic de și cu Răzvan Mazilu, Andrea Gavriliu și Judith State, Teatrelli București

            Esther în Party. A Blowing de Jeroen Van Den Berg, regia Florin Caracala, spectacol master regie, UNATC București

            Aparent o cină, un spectacol de Loredana Nicola, examen master coregrafie, UNATC București

            The First Hour, proiect cultural european „Total Live Performance", muzica Richard Wagner, regia Virginia Franchi (Italia), cu reprezentații în Sofia (Bulgaria), Constanța (România), Atena (Grecia)

2011 - Sora lui Viktor în Mai întâi te naşti de Line Knutzon, regia Radu Afrim, Teatrul ,,Andrei Mureşanu" Sfîntu Gheorghe

2008 - Euroculture en Pays de Gentiane, Le Songe de Cesar, după Händel, Purcell şi W. Shakespeare, regia Laurent Festas, coregrafia Caroline Lemiere, regia muzicală Johan Farjot, Murat, Auvergne (Franţa)

2007 - Pascale în Cenuşa de piatră de Daniel Danis, regia m.chris.nedeea, Teatrul Naţional ,,Lucian Blaga" Cluj-Napoca în colaborare cu Teatrul Imposibil

           Femeia în Don Juan în Soho de Patrick Marber, regia Andrei Şerban, Teatrul Naţional ,,Lucian Blaga" Cluj-Napoca

2005 - Frumoasa din pădurea adormită, regia şi coregrafia Marc Bogaerts (Belgia), Teatrul Naţional ,,Lucian Blaga" Cluj-Napoca
 

Roluri la Teatrul Tineretului Piatra Neamţ:

Debut - Gabriela în Referinţele la Dali mă excită" de José Rivera, regia Miruna Dinu

2011 -  Liza Alupoaiei în Audiţia' după Alexandr Galin, regia Szabó K. István

2010 -  Maria în Yerma' de Federico Garcia Lorca, regia Beres László, coregrafia András Lóránd

2009 
-  Agnes în Soldaţii de Zalán Tibor, regia  Szabó K. István

- Christine în Cu dragostea nu-i de glumit de Alfred de Musset, regia Alexandru Dabija

- Anita în Herr Paul de Tankred Dorst, regia Radu Afrim

- Diana în Cinci minute miraculoase în Piatra Neamţ de Ştefan Peca, regia Ana Mărgineanu

2008 -  Găina și culegătoare de oo în OO! creaţie colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija

 Esmeralda în Regele gol de Evghenii Schwartz, regia Cristian Pepino

 

Roluri în facultate:

2007
-  Pompierul în Cântăreaţa cheală de Eugen Ionescu

- Nostima Doamnă în Scenă în patru de Eugen Ionescu

- Femeia în Medeea Redux din trilogia contemporană ,,Bash" de Neil LaBute, one woman show

- Anita în West Side Story" de Leonard Bernstein

- Saşa în Ivanov de A. P. Cehov - Rol de licență

2006
- Ofelia în Hamlet - Totus Mundus Agit Histrionem de William Shakespeare

- Capitano Flamencojones în Amor Veneţian, spectacol de Commedia dell'Arte

2005
- Lizaveta Nikolaevna Tuşina în Demonii" de F. M. Dostoievski

 

Film și reclame:

2017 - „Gamelan" de Cornelia Nicolăeasa - scurtmetraj de dans contemporan

2013
-  Spot publicitar „McDonald's" - CDF Casting Services SRL

- Spot publicitar „Ferrero Kusschen" - Digital Spirit București

 

2006 - L. A. Girl, film independent de lung metraj ,,Katalin Varga", regia Peter Strickland (Anglia) - Libra Film